DiSC® mudelis navigeerimine

Paljudel inimestel pole “DiSC” täheühendit kuuldes aimugi, mis see võiks olla või mis nende tähtede taga on (ja kui nad ka on DiSC-ist midagi kuulnud, siis ei pruugi nad teada selle taustalugu ega praktilist väärtust inimeste ja organisatsioonide jaoks). Seetõttu räägime siin lühidalt lahti DiSC teooria.

 

Everything DiSC 101

DiSC® on personaalne analüüsi- ja arendusvahend, mis mõõdab inimese käitumiseelistusi ja -kalduvusi DISC mudeli alusel. See on lihtne, täpne ja võimas mudel, mis kirjeldab nelja peamist inimesele omast käitumisstiili: D, i, S ja C.

  • D: Domineeriv (Dominance)
  • i:   Sotsiaalne (Influence)
  • S:  Stabiilne (Steadiness)
  • C:  Analüüsiv (Conscientiousness)

Igaüks meist on segu kõigist neljast DiSC-stiilist – tavaliselt on aga üks või kaks neist juhtivad. Igal inimesel on just talle ainuomane DiSC-profiil mis on kombinatsioon erinevatest stiilidest ja prioriteetidest. Ent mitte ükski stiil ei ole parem ega halvem kui teised. Usume, et just need individuaalsed erinevused stiilide vahel ongi äärmiselt väärtuslikud ja vajalikud. Kui olete need erinevused endale teadvustanud ja neist tulenevaid väärtusi rakendama õppinud, on teil suure tõenäosusega palju hõlpsam luua paremaid suhteid ja seeläbi ka tervemat keskkonda oma töökohal. Tundub lihtne, kas pole? Nii see ka tõesti on. Aga mitte pealiskaudne.

Vaatame edasi.

Wiley on DiSC-i uurinud ja analüüsinud juba üle 40 aasta. Tegelikult oli meie DiSC Classic paberprofiil kõige esimene DiSC toode läbi aegade! (Meie Wiley DiSC profiilid on äratuntavad tänu väiksele „i”-le sõnas DiSC.) Tehnoloogiaga koos on arenenud ka DiSC. Meie DiSC hindamiste puhul kasutatakse inimese vastuste kiireks analüüsimiseks ja võimalikult täpse tulemuse saamiseks tarku algoritme ja kõige keerukamat hindamismeetodit (adaptiivne testimine). Profiil teeb need hindamistulemused tagasiside näol isikustatuks ja meeldejäävaks.

 

DiSC teooria

Inimese käitumise kaks mõõdet

Olgugi et DiSC kirjeldab kokku nelja stiili, on mudel selle keskmes kahemõõtmeline. Need kaks mõõdet peegeldavad inimloomuse põhiaspekte ja neid võib vaadelda iseseisvate osadena.

 

.                                                

 

Everything DiSC vertikaalne mõõde

Vertikaalse mõõtmega kaardistatakse inimest aktiivsuse taseme järgi, aktiivsest tegutsejast teadliku mõtlejani. Inimesed, kes paiknevad DiSC ringi ülaosas, kipuvad olema kiirelt tegutsevad ja neid kirjeldatakse sageli enesekindla, hoogse ja julgena. Seevastu ringi alumisse ossa jäävate stiilidega inimesed on tavaliselt aeglasema tempoga ja nende kohta öeldakse pigem, et nad on rahulikud, metoodilised ja ettevaatlikud.

Everything DiSC horisontaalne mõõde

Horisontaalne mõõde ulatub argumenteerivast aktsepteerivani. Inimesed, kelle DiSC stiilid langevad ringi vasakule poole, on loomult skeptilisemad ja neid kirjeldatakse sageli kui loogikakeskseid, objektiivseid ja küsimusi esitavad. Ringi paremal küljel on aga inimesed loomult vastuvõtlikumad ja neid kirjeldatakse pigem inimestele orienteeritute, empaatiliste ja kergesti nõustuvatena.

 

DiSCi neli kvadranti


D (domineeriv) stiil on aktiivne ja argumenteeriv. See kirjeldab inimesi, kes on otsekohesed, jõulised ja avaldavad oma arvamust.

i (sotsiaalne) stiil on aktiivne ja aktsepteeriv. See kirjeldab inimesi, kes on suhtlejad, entusiastlikud ja elavad.

S (stabiilne) stiil on mõtlik ja aktsepteeriv. See kirjeldab inimesi, kes on leebed, vastutulelikud ja suhtuvad kannatlikult teistesse inimestesse ja nende eksimustesse.

C (analüüsiv) stiil on mõtlik ja argumenteeriv. See kirjeldab inimesi, kes on analüütilised, reserveeritud ja täpsed.

 

Kuigi DiSC dimensioonid moodustavad neli eraldiseisvat stiili, on kasulikum mõelda DiSC ringile tervikuna. Kõik neli stiili sulanduvad oma naaberstiilidesse enam-vähem samal viisil nagu värvid segunevad üksteisega värvirattal. Ehkki seal on neli erinevat stiili, on iga inimene siiski segu eri stiilidest. Everything DiSC mudelis on tegelikult 12 ainulaadset DiSC stiili (vaata allolevalt graafikult). Näiteks kirjeldatakse Di-stiiliga inimest julgemana ja veenvamana kui D stiiliga inimest ning iD-stiiliga inimest karismaatilisemana ja dünaamilisemana. Neil kahel stiilil (Di ja iD) on omavahel nii sarnasusi kui ka erisusi, kuid need on erinevad puhastest D või i stiilidest.

Samuti võite märgata, et DiSC-ist rääkides ütleme me pigem “C-stiiliga inimene”, selle asemel et seda inimest lihtsalt “C”-ks nimetada. See keeleline erinevus on mõeldud selleks, et vähendada kiusatust inimesi lahterdada või sildistada. Näiteks on vägagi tõenäoline, et ka C-stiiliga inimene võib S-stiilile omaselt kannatlikult kuulata, kuidas töökaaslane talle oma muresid jagab.

 

Kokkuvõte

Need olidki lühidalt DiSC teooria peamised alustalad: inimese käitumise kaks mõõdet, DiSC-i neli kvadranti ja 12 unikaalset DiSC stiili. See postitus muidugi puudutab teemat vaid pinnapealselt (nagu näete, sisaldab DiSC endas päris palju – tutvuge lähemalt ka meie teisi blogipostitusi lugedes), kuid loodetavasti oli sellest abi, et saada selle võimsa tööriista kohta üldine ülevaade. DiSC-il on rikkalik taust ning meil on hea meel seda teiega jagada. DiSC on palju enamat kui isiksuse hindamise vahend ja käitumisstiili määratlemine – see on viis suurendada eneseteadlikkust ja kestvat muutumist käitumises.

 

See sisu kuulub Everything DiSC-le, mis on Wiley kaubamärk.

IPB Partners OÜ

Woldemar Mayeri Ärimaja
Paldiski mnt 29, B korpus, 6. korrus
Tallinn, Eesti 10612

Kontakt

E-mail address
Field is required!
Field is required!
Name
Field is required!
Field is required!
Your message
Field is required!
Field is required!